Lekovite vode u Sokobanji

Lekovite vode u Sokobanji su poznate po svom isceljujućem dejstvu na razne bolesti, te ih mnogi porede sa vodama poznate austrijske banje Bad Gaštajn i Pfeferskim toplicama u Švajcarskoj. Pored lečenja i ublažavanja hroničnih tegoba doprinose opuštanju tela i povećanju energije, tako da imaju blagotvorni efekat na celokupni organizam, donoseći vitalnost i bolje raspoloženje.

Smatra se da su termalni izvori na ovom području vulkanskog porekla, tako da lekovite vode izbijaju iz starih eruptivnih dubinskih stena. Dokaz za to leži u količini gasova (azota i retkih gasova) koji su karakteristični za izvore vulkanskog porekla, kao i konstantnosti u temperaturi i izdašnosti vode.

S obzirom na veliki uticaj koje imaju lekovite vode smeštaj u Sokobanji obavezno podrazumeva posetu nekom termalnom izvoru.

Lekovite vode u Sokobanji poznate su od davnina

Za lekovitost voda Sokobanje znali su još stari Rimljani. To potvrđuju i fragmenti antičkih cigala pronađeni na zidu velikog bazena. Prema predanju ovde su se lečili rimski legionari.

Na temeljima rimskih termi Turci su u 15. veku izgradili amam. O njegovoj upotrebi pisao je general Šmetaus, navodeći da su u Sokobanju dolazili sultanovi podanici čak iz Azije kako bi povratili narušeno zdravlje. Tursko kupatilo se i danas nalazi sa leve strane glavne ulice, na početku parka.

Za vreme kneza Miloša Sokobanja je doživela procvat. Po njegovoj naredbi obnovljena su i dograđena kupatila, sa posebno izdvojenim muškim i ženskim bazenima. Čak je izgrađena posebna kada za kneza, koji je bio čest posetilac banje. Ona je i danas u upotrebi.

Ipak, prve zvanične podatke o lekovatim vodama banje dao je fizičar i radiolog Dragoljub Jovanović 1934. godine. Ovaj profesor Beogradskog univerziteta utvrdio je da male doze radioaktivnosti u sokobanjskoj vodi stimulativno deluju na rast i regeneraciju ćelija.

U narednim godinama je utvrđeno da vode Sokobanje sadrže kalijum, natrijum, litijum, rubidijum, stroncijum, kobalt, mangan, jod, fosfor, brom, gvožđe i bakar čije lekovito dejstvo se manifestuje kupanjem, inhaliranjem i ispijanjem.

Hipertermalne lekovite vode u Sokobanji

Hipertermalne vode dolaze sa dubina koje su veće od 1.000 metara i karakterišu ih temperature preko 38 stepeni Celzijusovih. Takvi izvori u Sokobanji nalaze se u centralnom parku, tj. u turskom kupatilu.

Lekovite vode u Sokobanji

„Bunar Preobraženje“ je izvor u obliku bunara dubine oko 10 metara. Iz njega neprestano izbija voda bez mirisa i ukusa sa mehurićima gasova. Temperatura se kreće od 43,8 do 53 stepeni Celzijusovih.

„Sveti Arhanđel“ ili izvorište „Sonda park“ je drugi hipertermalni izvor u amamu. Karakteristike vode su slične kao one koja izvire u „bunaru Preobraženje“, ali je temperatura konstantna i iznosi 43 stepeni Celzijusovih.

Ove lekovite vode u Sokobanji pomažu u lečenju raznih vrsta reumatizma i stanja posle povreda.

Hipotermalne lekovite vode u Sokobanji

Hipotermalni izvori daju vodu sa nižih dubina čija se temperatura kreće od 20 do 34 stepeni Celzijusovih. U Sokobanji ovi izvori se nalaze nedaleko od korita Moravice.

Bazen „Banjica I“ poseduje vodu bogatu kalcijumom i magnezijumom, temperature od 27,8 stepeni Celzijusovih. Iako je bez boje i ukusa, ima slabi miris sumporvodonika, koji se nalazi u njenom sastavu.

Bazen „Banjica II“ daje vodu sličnog hemijskog sastava kao „Banjica I“, ali u manjoj količini sadrži kalcijum, magnezijum, sumpor i druge hemijske elemente. Samim tim je i miris sumporvodonika slabije izražen. Temperatura vode je viša – 28,9 stepeni Celzijusovih.

Lekovite vode u Sokobanji

Izvor „Pijaca“, poznat i kao „Limun Banja“, je poslednji otkriven zahvaljujući saradnji naših i američkih geologa. Karakteriše ga najmekša voda koja sadrži sulfide, hidrokarbonate, magnezijum i kalcijum. Ima blagi miris sumporvodonika i temperaturu od 32,4 stepeni Celzijusovih. Kako se nalazi pored same reke Moravice, kada je vodostaj nizak može se primetiti da na nekim mestima izbijaju gasovi.

Hipotermalne lekovite vode u Sokobanji pomažu pri lečenju neuralgije, neuroze, psihoneuroze, stanja posle povrede perifernih nerava.

Ukoliko ste odlučili da isprobate blogotvorna dejstva lekovitih voda, rezervišite na vreme jedan od apartmana u Sokobanji, Sunčani breg.